نظام – روش اوتیسم کودکان مطالعات اخبار پزشکی

نظام – روش: اوتیسم کودکان مطالعات اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات اسطوره‌های فوتبال که بر پرده سینما جان گرفتند

حالا دیگر مدت هاست که از فوتبال فقط به عنوان یک بازی سرگرم کننده صرف یاد نمی شود. درواقع فوتبال در دهه های اخیر نه تنها ابعاد پراهمیت تری به خود گرفته که بعضی آ

اسطوره‌های فوتبال که بر پرده سینما جان گرفتند

اسطوره های فوتبال که بر پرده سینما جان گرفتند

عبارات مهم : تصویر

حالا دیگر مدت هاست که از فوتبال فقط به عنوان یک بازی سرگرم کننده صرف یاد نمی شود. درواقع فوتبال در دهه های اخیر نه تنها ابعاد پراهمیت تری به خود گرفته که بعضی آن را کانونی جهت قدرت طلبی و درعین حال، صنعتی سرشار از منافع در عرصه ورزش می دانند که مزایا و معایبی در زیرلایه های جالب این عرصه مستتر هست. از سویی دیگر، شروع بازی های جام جهانی هر چهار سال یک بار، صرف نظر از آنکه فرصتی را فراهم می کند تا بیش از پیش به رویدادهای فوتبالی در این ایام از سوی کارشناسان و جامعه نظر شود، بهانه ای هم جهت خلق و تولید آثاری با این درونمایه در این سال ها بوده است.

اسطوره‌های فوتبال که بر پرده سینما جان گرفتند

چندان که در این سال ها به فراخور هر یک از بازی های جام جهانی یا اساسا رخدادها و قهرمانان این وادی، فیلم هایی در این باره ساخته شده است است.

راز استادیوم آرسنال

«راز استادیوم آرسنال» محصول سال 1939 ساخته تورولد دیکینسن را شاید بتوان یکی از نخستین فیلم هایی دانست که با عنوان فوتبال ساخته شد. توصیه جالب اینکه تمام اعضای تیم آرسنال در این فیلم حضور داشتند. «راز استادیوم آرسنال» هرچند در میانه فیلم، فقط به مساله ورزش محدود نمی ماند و به واسطه اتفاقاتی که در آن رخ می دهد رنگ و بوی کارآگاهی معمایی هم پیدا می کند، با این حال فیلم به علت داشتن هر دو وجه ورزشی و پلیسی توانست نزد مردم و منتقدان سینمایی از اقبال خوبی برخوردار شود. چندان که اسکورسیزی کارگردان مشهور راجع به این فیلم گفته بود که اگرچه هیچ گاه حوصله تماشای فوتبال را نداشته، ولی فیلم «راز استادیوم آرسنال» باعث شده است او صحنه هایی از فوتبال را تماشا کند.

حالا دیگر مدت هاست که از فوتبال فقط به عنوان یک بازی سرگرم کننده صرف یاد نمی شود. درواقع فوتبال در دهه های اخیر نه تنها ابعاد پراهمیت تری به خود گرفته که بعضی آ

چشم انداز طلایی

«چشم انداز طلایی» نیز از دیگر فیلم هایی است که می توان شالوده مهم آن را براساس فوتبال دانست. این فیلم که ساخته کن لوچ هست، به روایت ماجراهایی راجع به گروهی از طرفداران تیم «اورتون» می پردازد که جهت دیدن بازی تیم محبوب ارزش تا جایی افراط می کنند که حتی در مراسمی چون تولد، عروسی و خاکسپاری نزدیکان ارزش هم حاضر نمی شوند. بعضی معتقدند لوچ، با ساخت این فیلم در نظر داشت فارغ از نشان دادن جذابیت های بصری و تصویری فوتبال، به نکوهش پدیده بت سازی نسبت به این ورزش نیز بپردازد.

یکشنبه ای دیگر

در سال 1972، کارگردان دیگری با نام مایکل اپتد فیلمی ساخت با عنوان «یکشنبه ای دیگر». این فیلم اگرچه در قالب تلویزیونی ساخته شد، ولی توانست برنده جوایز متعددی از جمله جایزه بفتا شود. بعضی «یکشنبه دیگر» را فیلمی متمایز نسبت به دیگر فیلم هایی که با این مضمون ساخته شده است اند، می دانند، شاید به این خاطر که در این فیلم، جهت نخستین بار، ماجرا به جای آنکه حول محور یک تیم ورزشی یا یک ستاره فوتبال باشد، از زبان یک داور در یک لیگ آماتوری روایت می شود.

اسطوره‌های فوتبال که بر پرده سینما جان گرفتند

فرار به سوی پیروزی

با این تفاسیر شاید بتوان اوج فیلمسازی راجع به فوتبال را فیلم مهیج و زیبای «فرار به سوی پیروزی» دانست. جان هیوستن کارگردان نام آشنای آمریکایی با نظر به پیشینه فیلم هایی در این زمره، «فرار به سوی پیروزی» را در سال 1981 ساخت. فیلم به علت شاخصه ها و از همه مهم تر، تمی که دنبال می کند، به نوعی نقطه عطفی در کارنامه سینما و فوتبال دنیا قلمداد می شود. در این فیلم اشخاص مشهور عرصه فوتبال چون پله، بابی مور در کنار سیلوستر استالونه به ایفای نقش پرداختند. «فرار به سوی پیروزی» در حالی ساخته شد که فیلمساز در جریان ساخت این اثر فقط به مساله فوتبال اشاره نداشت، بلکه به موازات آن، تبعات جنگ جهانی دوم بر کشورها را هم به تصویر کشیده بود. از این روست که می توان فیلم را اثری گسترده در این وادی دانست. گسترده از این جهت که هیوستون درصدد بود ضمن پایبندی به روایت محوری فیلم، به خرده روایت هایی پراهمیت نظیر فعالیت نیروهای مقاومت در فرانسه و تلاش ارزش جهت نبرد با آلمان بپردازد. با این حال از آنجایی که مخاطب بیش از هر چیز دیگر در طول فیلم با کشمکش های اسرا جهت برد و باخت بازی فوتبال مواجه می شود، فیلم توانست به عنوان یکی از موفق ترین آثار سینمایی که تا آن روز با عنوان فوتبال ساخته شده است بود، آشنا شود.

حالا دیگر مدت هاست که از فوتبال فقط به عنوان یک بازی سرگرم کننده صرف یاد نمی شود. درواقع فوتبال در دهه های اخیر نه تنها ابعاد پراهمیت تری به خود گرفته که بعضی آ

جادوی «گینگا»؛ از ریتم تا حرکت

با نگاهی اجمالی به کارهای سینمایی که در طول این سال ها با دستمایه قرار دادن فوتبال ساخته شده است اند می توان آثار دیگری چون «دختر گرگوری» ساخته بیل فورسیت، «آن روزهای افتخار آمیز» به کارگردانی فیلیپ سویل و «معجزه برن» را در این زمینه معرفی کرد و در عین حال از یک اثر مستند با عنوان «گینگا» به کارگردانی توکا آلوز، هانک لوین و مارسلو ماکادو نام برد. این مستند درسال 2005 به سفارش برند نایک در برزیل ساخته شد. سازندگان این مستند، وجه تسمیه مرموز، غیرقابل توضیح، جادو در ریتم و حرکت را جهت واژه «گینگا» در نظر گرفته و تلاش کرده اند فعالیت های تیم ملی برزیل در جریان برگزاری بازی های جام جهانی را به تصویر بکشند. به طوری که در «گینگا»، 10 تصویر از10 صحنه رویایی فوتبال روایت می شود و این مساله را به ذهن متبادر می سازد که اساسا نشانه از ساخت این مستند، نشان دادن رابطه مادرزادی و ذاتی برزیلی ها با فوتبال بوده است.

«مثل بکام کات دار بزن»

اسطوره‌های فوتبال که بر پرده سینما جان گرفتند

وقتی صحبت از فوتبال به میان می آید، به این توصیه می رسیم که بعضی از کارگردانان چه در عرصه مستند و چه سینما همواره در تلاش بوده اند در عین روایت برشی از قهرمانی های یک تیم، جهت آنکه به جذابیت اثری که دارند تولید می کنند بیفزایند، زندگی یک فوتبالیست مشهور را هم پررنگ تر از سایر روایت ها به تصویر بکشند. در تاریخ سینمای دنیا کم نبوده اند فیلم هایی که با محور قرار دادن زندگی ستارگان فوتبالی ساخته شده است اند. «مثل بکام کات دار بزن» را می توان اثری در این ردیف قلمداد کرد. یا همین طور فیلم دیگری با پرداختن به زندگی پله ستاره مشهور فوتبال دنیا که با نام «تولد یک اسطوره» ساخته شد. برادران زیمبالیست در سال 2009 با ساخت این فیلم تلاش کرده اند با حفظ مولفه های ابرقهرمانی، فیلمی در این قالب براساس زنگی پله ارائه بدهند.

«مارادونا» منبع الهامی بی آخر جهت فیلمسازی

یکی دیگر از ستارگان دنیا معاصر فوتبال، دیه گو مارادونا هست. زندگی او زمانی توجه بعضی از فیلمسازان را به خود جلب کرد که در اوج شهرت به دام مواد مخدر افتاد و زندگی کاری و شخصی اش از این رهگذر، دستخوش حواشی زیادی شد. یکی از فیلم هایی که راجع به این بازیکن مشهور فوتبال ساخته شد، «مارادونا» به وسیله کاستوریکا بود. امیر کاستوریکا ساخت این فیلم را به عهده گرفت و فیلم در سال 2008 روی پرده سینما به نمایش درآمد. این فیلم مستند توانست برآیند موفقیت آمیزی را جهت کاستوریکا به عنوان فیلمساز به همراه بیاورد، چندان که فیلمساز دراین باره می گوید: «من در طول زندگی ام چند بار از نو متولد شدم که یکی از آنها وقت ساخت این فیلم بوده است.

هرچند تقریبا یک سال پیش از آنکه کاستوریکا به ساخت این فیلم بپردازد، مارکورییسی فیلم «دست خدا» را با عنوان زندگی مارادونا ساخت. عنوان فیلم به گل مشهور مارادونا در جام جهانی 1986 اشاره داشت که با دست وارد دروازه انگلستان شد.«عشق به مارادونا»، «مارادونا»، «سانتامارادونا»، «مارادونا هشتاد و شش» و… نیز از دیگر فیلم هایی بوده اند که دراین سال ها با نظر کردن به زندگی پرفراز و نشیب این ستاره فوتبال دنیا ساخته شده است اند.

زمانی جهت تامل زیاد

فارغ از بررسی گذرا و اجمالی کارنامه سینمای فوتبالی در جهان، نباید از نظر دور داشت که کشور ما نیز در چند سال گذشته کارگردانان علاقه مندی به این حیطه بوده اند که تلاش کرده اند با ساخت فیلم هایی در قالب مستند و سینمایی، مقوله فوتبال و حواشی ناشی از آن را دستمایه کار خود قرار بدهند. فارغ از فیلم «آفساید» جعفر پناهی در سال های گذشته با پرداختن به این موضوع، «عرق سرد» به کارگردانی سهیل بیدقی یکی از این فیلم ها بود که سال گذشته در جریان برگزاری جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد ولی به آن شکلی که باید نتوانست نظر منتقدان را جلب کند. یا همین طور اخیرا بهاره افشاری تلاش کرده در قالب مستند، زندگی سردار آزمون بازیکن جوان فوتبال را در قاب تصویر ارائه بدهد. اگرچه بعضی بر این باورند با توجه به محدودیت هایی که جهت ساخت زندگی اسطوره های فوتبال در داخل کشور و در مقایسه با کشورهای دیگر با آن مواجهیم، شاید وقت بیشتری مورد نیاز باشد تا به غنای کارنامه فیلمسازی مان ازاین رهگذر پرداخته شود.

واژه های کلیدی: تصویر | زندگی | سینما | مستند | تصویری | سینمای | فوتبال | فوتبالی | سینمایی | فوتبالیست

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs